Home » Aranżacja ogrodu » Jak zostać samodzielnym ogrodnikiem?

Jak zostać samodzielnym ogrodnikiem?

Jak zostać samodzielnym ogrodnikiem?

Nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego w jaki sposób powinieneś zaplanować swój ogród? Tutaj znajdziesz odpowiednią garść informacji. W tym artykule znajdziesz niezbędne wskazówki, które będą w stanie pomóc Ci zaplanować przestrzeń ogrodu w sposób najbardziej do tego odpowiedni, dzięki czemu będziesz wiedział w jaki sposób się tym zająć.

Zanim zaczniesz projektować swój przyszły ogród najlepiej jeżeli zaopatrzysz się w fachową literaturę, która Ci w tym pomoże. Jeśli ją dokładnie przeanalizujesz to zobaczysz, że wiele Twoich poglądów ulegnie zmianie.

Gdy nadejdzie już odpowiedni moment, że przeczytałeś już naprawdę wiele prac dotyczących ogrodu to przyjdzie czas, aby zadać sobie kilka pytań dotyczących tego jak projektować ogród:

Po co Ci jest ogród? Odpowiedz sobie czy będzie on służył rekreacji czynnej, w postaci chociażby mini-boiska, biernej poprzez miejsce na grilla, a może wyłącznie będzie to przestrzeń reprezentacyjna?

Czy będziesz chować w ogrodzie warzywa i owce?

Czy ma być to miejsce, które będzie przeznaczone do relaksu, czy bardziej dla osoby interesującej się ogrodnictwem?

Ogród jak wnętrze

Gdy odpowiecie sobie na pytania, które tutaj zostały zaprezentowane to będziecie mogli przejść do etapu projektowania. Wszystkie osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z projektowaniem będą mogły podejść do projektowania ogrodu jak do pomieszczenia zamkniętego, w którym można ustawić meble, tylko że w tym przypadku meble będą roślinami.

W tym przypadku jednak pamiętać trzeba, że rośliny cały czas rosną. Jeśli posadzicie je zbyt blisko siebie, albo tez blisko budynku to będą w stanie przynieść więcej problemów niż pożytku. Nie ma sensu niepokoić się tym, gdy będzie wydawało się Wam, że w ogrodzie jest zbyt pusto. Podczas rozstania się bardzo szybko zobaczycie, że zaczną zajmować wszystkie wolne miejsca jakie tam będziecie w stanie znaleźć. Rośliny wolno rosnące powinny być jedynie sadzone w zagęszczeniu – w sposób celowy. W takiej sytuacji będą rosły o wiele szybciej, gdyż każdej roślinie będzie zależało na tym, aby złapać jak najwięcej słońca. W momencie, gdy osiągną odpowiednie rozmiary trzeba będzie się niestety pogodzić z tym, że część z nich będzie musiała zostać usunięta, dzięki czemu pozostałe z nich będą mogły rozwijać się w pełni, bez najmniejszych problemów. Tego typu techniczne szczegóły będziecie mogli wyczytać w literaturze, która fachowo się tym zajmuje.

Zasady związane z planowaniem ogrodu

Musicie pamiętać, aby nie sadzić, ani urządzać niczego w samym centrum ogrodu. W wyniku takiego działania bardzo łatwo zamknie się przestrzeń. Wystarczy, że umieści się tam jedno drzewo i sprawi się tym, że trawnik o wielkości boiska będzie wyglądał na pełen. Jako argumentu, ze nie warto tego robić wystarczy popatrzeć na to, że osoby, które zajmują się tym zawodowo i czynią to naprawdę bardzo rzadko i w zasadzie jak już to tylko po to, aby być w stanie podporządkować ogród do jednej, wyjątkowej dominanci.

Roślinność powinna być układana piętrowo. Im będzie bardziej oddalona od wolnej przestrzeni ogrodu, tym będzie musiała być ona wyższa. Dlatego powinno być to umiejscowione w taki sposób: najpierw trawnik, kwiaty, byliny, niskie krzewy, wysokie krzewy, a jako zwieńczenie ogrodu – drzewa. Gdy okaże się, że liście drzewa posiadają tonacje zielono-niebieską to Wasz ogród będzie w stanie nabrać o wiele więcej przestrzeni. W takiej sytuacji, w ogrodzie będzie działała zasada, którą stosuje się w dawnym malarstwie krajobrazowym, gdzie dalsze plany najczęściej są utrzymane w barwach pruskiego błękitu. Dzięki czemu będzie to w stanie optycznie oddalić, dając efekt napowietrzenia.

Problem z nadmiarem gatunków będzie widoczny szczególnie w niewielkim ogrodzie. Wprowadzi to bałagan, w którym bardzo trudno będzie zapanować nad kompozycją. W sposób nieświadomy będziecie ponadto w stanie doprowadzić do wielu problemów, które powstaną w ogrodzie. Pamiętajcie, że ogród nie jest naturalnym środowiskiem dla roślin, a w naturze najczęściej nie rosną one blisko siebie. Dlatego bardzo trudno jest przewidzieć to co będzie się działo, gdy zostaną one umieszczone przy sobie. Istnieje możliwość, że jedna roślina spowoduje, że druga przestanie funkcjonować. Najczęściej te cenniejsze gatunki na tym najwięcej tracą. Dlatego trzeba ustalić to w jakim otoczeniu będzie najlepiej czuła się roślina, na której Wam najbardziej zależy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
sofa-184551_1280
Metal we wnętrzu

Detale oraz elementy wykonane z metalu są w stanie budzić wielkie zainteresowanie projektantów z dzisiejszych czasów i użytkowników, którzy zamieszkują...

Zamknij