Home » Aranżacja ogrodu » Zasady projektowanie niewielkiego miejskiego ogrodu

Zasady projektowanie niewielkiego miejskiego ogrodu

Zasady projektowanie niewielkiego miejskiego ogrodu

W jaki sposób na niezbyt dużej działce miejskiej wytworzyć w okolicach domu atmosferę przyjaznego ogrodu? Zanim zaczniesz projektować to postaraj się przeanalizować wszystkie szczegóły. Niezmiernie istotnymi kwestiami w miejskim ogrodzie będzie przykładowo tworzenie iluzji przestrzennej, jak chociażby też sadzenie odpowiedniego rodzaju roślin.

Ziemia w miastach nie staje się tańsza, dlatego też działki miejskie nie należą do zbyt dużych. Dom jest zajmowany przez znaczną część działki w mieście i blisko niego, pozostając tylko i wyłącznie skrawkiem terenu. Ich zagospodarowanie wymagać będzie starannego przemyślenia, ponieważ trzeba będzie na nich być w stanie znaleźć nie tylko sam niewielki ogród, ale również odpowiednie zaplecze gospodarcze i powinien być tam również umiejscowiony odpowiednich rozmiarów podjazd. Kwestią, która nie pozostaje bez znaczenia będzie również styl, który będzie posiadał dom. Zagospodarowanie miejskiej działki powinno być ściśle związane z bryłą oraz elewacją domu, dzięki czemu pozwoli to na stworzenie atrakcyjnej całości.

To czy zdecydujecie się stworzyć zielony zakątek, czy o wiele nowocześniejsza kompozycję, w której głównymi aktorami będą kamień, szkło i aluminium, zaś rośliny znajdować się będą na drugim planie powinno być zależne od tego jakie posiada się potrzeby, upodobania i jak prezentuje się otoczenie działki. Powinno się pamiętać, że im w okolicy więcej bujnej roślinności tym istnieje spora szansa na to, że poprawi się komfort Waszego życia. To właśnie rośliny są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu, czyszcząc przy tym powietrze z pyłów, metali ciężkich, podnosząc jego wilgotność, zmniejszając też dobową amplitudę temperatury. To one właśnie potrafią działać niczym pompy, które są w stanie osuszyć teren, a to z tego względu, że pobierają wodę z podłoża w sposób nieprzerwany i oddają ją z powrotem do atmosfery pod postacią pary wodnej.

Funkcjonalność w niewielkim ogrodzie

Rodzina, w której znajdują się dzieci nie obejdzie się bez niewielkiego placyku do zabaw. To zależnie od ich wieku powinno się w miejskim ogrodzie zaaranżować piaskownicę i huśtawkę, wybudować domek bądź też powiesić tablicę do gry w koszykówkę. Rodzina, która składa się tylko i wyłącznie z osób dorosłych będzie stawiać na to, aby znalazło się tam wypoczynkowe zacisze. Miłośnicy pracy w ogrodzie, którzy lubują się w pielęgnowaniu roślin będą w stanie posadzić wiele efektownych odmian i gatunków, zaś ci, którzy podchodzą do tego tematu jako prestiżowej dekoracji, będą w stanie postarać się o niezwykle atrakcyjne szczegóły.

W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób nie ma na nic czasu, ponieważ ciągle spędzają czas w pracy i tego typu ludzie szukają takich rozwiązań, które nie będą wymagały od nich zbyt dużej ilości wkładu pracy związanego z pielęgnacją roślin. Na niezbyt dużej działce problem może pojawić się w momencie rozmieszczenia niezbędnych elementów. W takim przypadku frontowa część może w sposób całkowity wypełniać podjazd, łącząc funkcję wjazdu do garażu i wejścia do domu i placu gospodarczego wraz z wiatą śmietnikową.

Detale w miejskim ogrodzie

Jeśli zależy Ci na tym, aby niewielka działka prezentowała się w sposób atrakcyjny będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na to, aby zestawić elementy w sposób harmonijny. W tego typu przestrzeni w oczy będą rzucały się w gruncie rzeczy niedociągnięcia wynikające ze źle dobranych barw, braku kompozycji czy nadmiaru przedmiotów. Idealnie będzie tutaj pasowała zasada „mniej znaczy więcej”, a to z tego względu, że o wiele lepiej będą prezentowały się takie ogrodowe przestrzenie, w których będzie znajdowało się jedno przepiękne drzewo, niżeli gdy będzie ich więcej, jednak egzystować będą swoim kosztem i nie będą w stanie dobrze razem się prezentować.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie zakątku, który zostałby otoczony przez krzewy i drzewa, zaś jego kontrapunktem mogłoby być np. byliny, które pięknie kwitną, bądź też przebarwiające się na jesień. Istotną kwestią będzie również zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Elegancja zostanie wyszczególniona, gdy zastosuje się kamienną kostkę, która utwardzi nawierzchnię, chociaż nie najgorszym pomysłem będzie postawienie na kostkę brukową.

Przeczytaj poprzedni wpis:
gardening-331986_1280
Jak zostać samodzielnym ogrodnikiem?

Nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego w jaki sposób powinieneś zaplanować swój ogród? Tutaj znajdziesz odpowiednią garść informacji....

Zamknij