Home » Aranżacja salonu » Komfortowa i estetyczna przestrzeń dzienna

Komfortowa i estetyczna przestrzeń dzienna

Komfortowa i estetyczna przestrzeń dzienna

W dzisiejszych czasach pokój dzienny, bądź też salon jest miejscem, które jest w zasadzie wielofunkcyjne. To właśnie tutaj przyjmuje się gości i się odpoczywa oraz najczęściej jest to miejsce, które wchodzi w większą część składową, zwaną inaczej otwartą strefą dzienną. Warto zastanowić się nad tym w jaki sposób najlepiej jest podejść do aranżacji tego typu wnętrza, żeby w jak najlepszy sposób być w stanie połączyć ze sobą różnego rodzaju funkcję, które można tam znaleźć.

W zasadzie większości osobom może się wydawać, że aranżacja salonu czy pokoju dziennego to kwestia dosyć banalna. wystarczy zakupić kanapę, wygodne fotele, stolik do kawy, elegancki dywan i zaaranżować kominek. Nic bardziej mylnego. Prawda pokazuje, że tego typu schemat nie jest zbyt często realizowany. Wszystko będzie tutaj zależało od tego jak prezentuje się architektura we wnętrzu domu czy jak wygląda budżet oraz styl życia domowników. Kwestią dosyć logiczną jest fakt, że całkowicie inaczej będziesz urządzać salon, który znajduje się w rezydencji czy jednorodzinnym domu, a inaczej taki, który możesz zobaczyć w apartamencie, bądź mieszkaniu. W przypadku rezydencji to najczęściej można odnaleźć salon, który funkcjonuje tam jako pomieszczenie całkowicie osobne. Posiada on naprawdę liczne walory, a między innymi są to chociażby fantastyczne osie widokowe czy też niecodzienna wysokość, które są w stanie podkreślić ten jakże reprezentacyjny charakter wnętrza. Najczęściej sporo uwagi skupia się w takiej przestrzeni, aby zaakcentować kominek oraz zestawy wypoczynkowe. Mniejsze domy najczęściej posiadają salon, który jest częścią otwartą przestrzeni, która może być łączona w wielu funkcjach.

Duże przeszklenia w salonie

Współcześnie bardzo często stosuje się wielkoformatowe przeszklenia, które pozwalają przyrodzie na wnikanie do wnętrza, jednak nie należy to zawsze do zbyt dobrych pomysłów. Bardzo często może się okazać, że gęstość zabudowy, zwłaszcza w większych miejscowościach będzie wymuszała na architektach, bądź projektantach to, aby zdecydowali się na dosyć niekonwencjonalne podejście do tematu, w wyniku czego będą mogli podnieść atrakcyjność przestrzeni, którą właśnie projektują. W jaki sposób zaprojektować dobrze dom, jeżeli wokół znajduje się wiele innych? W takim przypadku trzeba o tym pamiętać już na etapie wybierania projektu. Żeby znaleźć jak najlepszy widok z salonu, a przy tym nie zaglądając sąsiadom do ich domów, można się zdecydować chociażby na odpowiednie kadrowanie widocznej przestrzeni przy pomocy okna, które znajduje się blisko podłogi. Dzięki uzyskanemu efektowi będziecie w stanie wzmocnić zastosowanie otwartego narożnika, który będzie kierował Wasz wzrok na nienaganny trawnik. Narożne okna posiadają ten plus, iż są w stanie dać widok bliski panoramicznemu. Jest to w zasadzie tylko szczegół, ale prezentuje się w sposób niesamowity. Zwłaszcza, gdy będziesz w stanie umiejscowić w pomieszczeniu przynajmniej jedną, wysoką szybę, która nawet nie musi być specjalnie szeroka.

Kominek w salonie

Atmosfera wnętrza w wielu przypadkach może być zależna właśnie od kominka. Posiadanie otwartego, ale również zamkniętego będzie posiadało swoje odpowiednie zalety. Otwarty, który jest zabudowany w sposób tradycyjny, będzie posiadał o wiele lepiej widoczny ogień, a przy tym będzie się posiadało niezwykłe poczucie bliskości. Zamknięte kominki pod tym względem bardzo często posiadają mniejsze ograniczenia organizacyjne. Jeśli chcesz opuścić dom to wystarczy, że zamkniesz za sobą szklane drzwiczki i nie będziesz musiał martwić się o jakiekolwiek kanapy, które znajdują się blisko kominka. Sam styl kominka będzie zależny od tego w jaki sposób chcesz zaaranżować swoje wnętrze. Jeżeli jesteś osobą, która z wielką chęcią powraca do klasycyzmu to zdecyduj się na naturalne kamienie na płycie przed kominkiem i na nim samym. Osoby, które wolą bardziej styl nowoczesny powinny wybrać bryłę kominka, która posiada kształt prostopadłościanu i może ona zostać ponadto wykonana przy pomocy identycznego materiału co inne ściany i nie będzie tym samym zakłócać widoku ognia.

Zabezpieczone ognisko

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby ognisko zabezpieczyć i jest to kwestia wręcz podstawowa, gdyż meble tapicerowane mogą się łatwo podpalić. Zdecydujcie się wybrać odpowiedni wkład, gdyż to on będzie określał jaki dystans będzie musiał oddzielać kanapę od ogniska. Kominek, który jest zamknięty, będzie potrzebował w takim przypadku od 110 do 160 centymetrów wolnej przestrzeni. W przypadku kominków otwartych będzie trzeba posiadać znacznie większą ilość wolnego miejsca, blisko 200 centymetrów. Dodatkowo nie wolno zapominać o ochronie podłogi przed wypadającymi z kominka kawałkami drewna, czyli trzeba pamiętać o zakupie odpowiedniej płyty. Taka płyta powinna mieć co najmniej 60 centymetrów długości, w sytuacji gdy kominek jest zamknięty, zaś gdy jest otwarty to minimum 100 centymetrów. Będziecie mieli wtedy ponadto miejsce na dodatkowy parawan tuż przed kominkiem. Będzie on nie tylko pełnił funkcję ochronną, ale również będzie kierował na boki strumienie ciepłego powietrze, dzięki którym nie będą się grzały meble.

Przeczytaj poprzedni wpis:
room-669427_1280
Kilka praktycznych patentów na wnętrza dla dzieci

W przypadku, kiedy zależy nam na zmianie wystroju pokoju naszego dziecka mamy wiele możliwości, które niekoniecznie muszą pochłaniać duże sumy...

Zamknij