Home » Aranżacja ogrodu » Jak dbać o drewniany taras?

Jak dbać o drewniany taras?

Jak dbać o drewniany taras?

Taras wyłożony drewnianymi deskami jest niezwykle efektowny. Jednak częsta eksploatacja, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne mogą odkształcić deski lub zmniejszyć ich wytrzymałość. Dlatego, aby utrzymać taras w estetycznym stanie powinniśmy poddawać go regularnej pielęgnacji oraz konserwacji.

Pomimo bardzo dobrej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne drewno jest materiałem wymagającym, które trzeba odpowiednio zabezpieczyć, aby służyło nam przez lata. Na szczęście konserwacja powierzchni drewnianych nie jest skomplikowana i możemy wykonać ją samodzielnie. Jeśli taras zostanie zaimpregnowany, a następnie przeprowadzimy na nim olejowanie skutecznie zabezpieczymy go przed działaniem niskich temperatur, promieni UV czy wilgoci.

aaa

Na zdjęciu: taras z desek drewnianych o ciemnym kolorze, Ogrodosfera

Przygotowanie tarasu
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewnianego tarasu, m.in. przed wodą oraz promieniami UV jest olejowanie. Substancja jest preparatem bezpowłokowym, dzięki czemu nie łuszczy się i nie pęka pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych. Dodatkowo olejowanie drewna nadaje mu efektowny oraz ozdobny wygląd. Przed nałożeniem oleju taras trzeba dokładnie wyczyścić. Najlepiej nadaje się do tego myjka ciśnieniowa wraz ze szczotką ryżową i szare mydło. Możemy również wykorzystać dedykowany detergent. Jeśli zabrudzenia są bardzo silne użyjmy papieru ściernego. Surowe drewno trzeba koniecznie zaimpregnować, co ochroni taras przed insektami, grzybami i siniznami. Impregnat zabezpiecza drewno także przed utratą naturalnego blasku. Preparat nakładamy co najmniej dwa razy, a po jego dokładnym wyschnięciu rozpoczynamy olejowanie.

aaa

Na zdjęciu: Drewniana deska tarasowa (Ogrodosfera)

Proces olejowania
Przeprowadzamy je w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, przy wilgotności powietrza nie przekraczającej 80%. Najlepiej jeśli w dany dzień nie będzie zbyt słonecznie. Olej powinniśmy nakładać wzdłuż słojów drewna. Ten, który będzie zalegał w szczelinach należy usunąć po godzinie. Drugą warstwę oleju nakładamy po 24 godzinach. Po olejowaniu taras jest odporny na działanie niskich temperatur oraz gładki, dzięki czemu pielęgnacja i czyszczenie są niezwykle łatwe.

aaa

Powyżej: taras w trakcie budowy, fot. Ogrodosfera

Przeczytaj poprzedni wpis:
ginsburgconstruction-kitchen-3-330737_1280 (1)
Zasady aranżowania kuchni

Aranżacja kuchni w taki sposób, aby z jednej strony była wygodna, a z drugiej funkcjonalna nie należy do najprostszych rzeczy....

Zamknij