Home » Aranżacja kuchni » Podstawy ergonomii w kuchni

Podstawy ergonomii w kuchni

Podstawy ergonomii w kuchni

Podczas planowania przestrzeni w kuchni kwestią kluczową jest to, aby zadbać o to, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Dlatego tak istotne jest to, aby dobry projekt charakteryzował się odpowiednimi zasadami ergonomii. Dzięki wydzieleniu specjalnych stref w kuchni będzie można zwiększyć poczucie wygody i zapewnić jej łatwiejsze użytkowanie. Warto zobaczyć w jaki sposób można urządzić małą kuchnię, tak aby była cały czas funkcjonalna i obojętnie czy jest ona połączona z salonem czy też zamknięta.

Czego naprawdę potrzebujesz?

Kuchnia, która jest dobrze urządzona bardzo często pełni rolę centralnego miejsca w domu, w którym może skoncentrować się życie rodzinne, a ponadto można wspólnie spędzać bardzo dużą ilość czasu. Warto przede wszystkim zadbać o to, aby zostały dołożone tam wszelkiego rodzaju starania, które będą w stanie stworzyć przestrzeń, w której to będzie można poczuć się w pełni komfortowo, jeżeli zaś chodzi o gotowanie to dzięki takiemu pomieszczeniu stanie się ono dla Ciebie czymś niezwykle przyjemnym, albo w najgorszym z przypadków jedynie obowiązkiem, który nie będzie sprawiał Ci większych kłopotów.

Nie powinieneś ulegać w sposób bezrefleksyjny wszelkiego rodzaju trendom czy też namowom. To Ty najlepiej wiesz jakie posiadasz upodobania oraz jak prezentują się Twoje nawyki i jak jest w stanie funkcjonować Twoja rodzina. Tylko dzięki zespoleniu wizji projektanta czy też sugestii doradców z Twoją wiedzą będzie w stanie powstać kuchnia idealna i to dla Ciebie oraz najbliższej Ci rodziny. Powinieneś spróbować sobie wyobrazić jak będziesz poruszał się w swojej kuchni, jak będzie wyglądało sięganie po naczynia czy wyjmowanie produktów z szafek.

Organizacja pracy w kuchni

Kuchnia należy do miejsc twórczych w domu, a to z tego powodu, że dzieje się tam naprawdę bardzo dużo rzeczy, dlatego też trzeba zadbać o to, aby panowała tam przez cały dzień jak największa wygoda związana z użytkowaniem jej. Ładnie wyglądająca kuchnia w sklepie meblowym, czy też na zdjęciu nie zawsze musi prezentować się świetnie w Waszym domu. Podczas planowania kuchni musicie pamiętać, że będzie to miejsce, które będzie służyło Tobie oraz Twoim najbliższym. To Ty najlepiej zdajesz sobie sprawę z tego czego potrzebuje Twoja rodzina. Nikt nie odpowie Ci na pytanie czy wolisz przygotowywać posiłki w gronie rodzinnym, czy jednak wolisz robić to sam, a może najbardziej podobają Ci się eksperymenty kulinarne razem z domownikami oraz przyjaciółmi, którzy przychodzą do Was na weekend. Istnieje również takowa możliwość, że zależeć Ci będzie przede wszystkim na tym, aby znajdował się tam jak najlepszym efekt wizualny, czyli będziesz chciał mieć kuchnię w ulubionym ze swoich stylów. Jeśli chcesz naprawdę osiągnąć ten cel to czasem jesteś w stanie pogodzić się z tym, że kuchnia nie będzie, aż tak funkcjonalna.

Postaraj się zorganizować przestrzeń kuchenną w taki sposób, żebyś mógł wziąć pod uwagę swoje zwyczaje oraz sposób życia. Musisz wiedzieć co jest dla Ciebie najbardziej istotne. W takim momencie będziesz dopiero w stanie łatwiej przyjąć, bądź wykluczyć pewnego rodzaju rozwiązania, a tym samym, gdy odwiedzisz sklep to projektant, bądź doradca o wiele łatwiej będzie w stanie Cię zrozumieć.

Strefy funkcjonalne w kuchni

Podczas urządzania kuchni nie powinieneś zapominać o tym jakie są podstawowe zasady związane z ergonomią tego pomieszczenia. Obojętnie jaki styl będzie panował w pomieszczeniu to i tak powinieneś starać się zoptymalizować sposób poruszania się po nim. Każda kuchnia jest w stanie wyodrębnić wiele podstawowych stref:

Strefa spiżarniana – Można wydzielić osobne pomieszczenie do tego, najlepiej jeżeli jest obok wejścia do kuchni, jednak można zaaranżować ją jako część wydzielonej przestrzeni. Decydując się na osobną spiżarnie, postarajcie się, aby znalazła się tam szafa, szafki, zamrażarka i również lodówka.

Strefa zmywania i wstępnego przygotowania – Miejsce, w którym jest zlew oraz zmywarka z pojemnikami na odpadki. Powinniście pomyśleć o tym, aby wygospodarować na ten cel niewielką ilość pomieszczenia, albo wnęki.

Strefa przygotowywania potraw – Jest to miejsce, w którym znajdować się będzie blat oraz stół, ta część na pewno będzie potrzebowała niewielkiego zlewu.

Strefa gotowania – miejsce, w którym znaleźć będzie można kuchenkę, piekarnik, grill oraz innego rodzaju urządzenia, które służyć będą do obróbki termicznej.

Podstawową zasadą tutaj będzie to, aby rozlokować tego typu strefy w kuchni tak, żeby można było w sposób swobodny i płynny przechodzić od jednego procesu związanego z przygotowywaniem pożywienia do następnego. Najczęściej strefy tylko w teorii są rozlokowane całkowicie osobno, ponieważ bardzo często nachodzą one na siebie, dzięki czemu tworzą się naturalne przejścia pomiędzy nimi. Zdecydowanie o wiele istotniejszą kwestią niżeli same zasady ergonomii będzie fakt, abyś był w stanie czuć się jak najlepiej w swojej kuchni, gdyż każda reguła ma pewnego rodzaju odstępstwa, a Ty musisz być świadomym tego, że jeżeli decydujesz się na nie to wiesz jakie to może nieść za sobą rezultaty.

Przeczytaj poprzedni wpis:
kitchen-89021_1280
Jak urządzić wiecznie czystą kuchnie?

Współczesna kuchnia to najczęściej kuchnia otwarta, dlatego też będzie wymagała mebli niezwykle efektownych, ale również tego, aby utrzymać w niej...

Zamknij