Home » Aranżacja wnętrz » Jak wybrać odpowiednią podłogę drewnianą

Jak wybrać odpowiednią podłogę drewnianą

Jak wybrać odpowiednią podłogę drewnianą

Podłogi drewniane już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością i coraz więcej osób decyduje się na wykończenie swojego mieszkania właśnie w taki sposób. I chociaż oferta producentów podłóg drewnianych jest naprawdę bardzo bogata, to jednak ostateczny wybór wcale nie jest taki prosty.

Wybierając określony rodzaj podłogi należy pamiętać o tym, iż jest to taki element wyposażenia mieszkania, który będzie służył domownikom przez długie lata. Dlatego przy jej zakupie należy kierować się nie tylko indywidualnymi preferencjami i gustami, ale także wytrzymałością i jakością wykonania. Zatem jak wybrać odpowiednią podłogę?

Odpowiedni wybór drewna

Jedną z najważniejszych kwestii przy poszukiwaniu idealnej podłogi jest wybór drewna, z którego będzie ona wykonana. W tym przypadku możliwości jest całkiem sporo – standardowe drewno pokryte olejem charakteryzuje się naturalnym wyglądem i wyraźnym zaznaczeniem struktury oraz usłojenia, drewno egzotyczne jest bardzo trwałe i tym samym niezwykle wytrzymałe, a podłoga teakowa lub merbau wykazuje sporą odporność na wilgoć. Dużą popularnością cieszą się także krajowe gatunki bielone oraz drewno sprawiające wrażenie starego (na którym widać różnorodne zniszczenia). Zatem pierwszym kryterium wyboru powinien być gatunek drewna i jego parametry, zastosowany podkład i środek konserwujący oraz upodobania estetyczne domowników.

Wykonanie podłogi

Drugą istotną kwestią przy wyborze podłogi drewnianej jest jej kolor i sposób wykonania. W tym przypadku osoba urządzająca mieszkanie może zdecydować się na jeden z wielu polecanych wzorów – na przykład lite deski, jodełka, cegiełka, szachownica, tak zwany parkiet przemysłowy (składający się z długich i wąskich klepek), bruk, mozaika i wiele innych. Podobnie jest w przypadku kolorów i odcieni drewna, gdzie wybór jest równie szeroki. W tym przypadku najlepiej zastosować się do zasady, aby w jednym pomieszczeniu nie stosować zbyt wielu kolorów desek. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnego drewna w małych pomieszczeniach (gdyż to w optyczny sposób powiększa dane wnętrze). Natomiast ciemne podłogi drewniane dobrze współgrają z nowoczesnymi aranżacjami oraz odważnymi wzorami i dodatkami.

Sprawdź również: https://www.melagu.pl/podlogi-drewniane/

Przeczytaj poprzedni wpis:
Remont

Mieszkając u rodziców w starym domu zawsze miałem poważne problemy z moim pokojem. Dla mnie bardzo stare budownictwo

Zamknij