Home » Aranżacja wnętrz » Styl hampton – czym się charakteryzuje?

Styl hampton – czym się charakteryzuje?

Styl hampton – czym się charakteryzuje?

Cechą, która łączy modne w ostatnim czasie style aranżacji wnętrz jest łagodność kolorów, oszczędność środków. Wśród licznych trendów w wystroju wnętrz można wyróżnić między innymi stonowany, letni, przywodzący na myśl nadmorski apartament styl hampton.

Charakteryzują go naturalne barwy, spokojne odcienie, przestrzeń i niebywała lekkość. To wnętrza stworzone, by w nich odpoczywać. Są przy tym mniej surowe niż wnętrza minimalistyczne i bardziej eleganckie, niż skandynawskie.

Skąd wziął się ten styl?

Najprawdopodobniej styl ten wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, dokładnie z miejscowości Hampton na Long Island. Nadmorski charakter widać zresztą w każdym jego przejawie – od kolorystyki, aż po formy mebli i wygląd dodatków. Styl hampton przywodzi na myśl spokojną, morską bryzę, pochmurny dzień na pięknej plaży. Idealnie pasuje do wypoczynku, pozwala pozbyć się stresu i nadmiaru myśli. Użyte dla jego stworzenia środki wyrazu tworzą wrażenie kołysania, unoszenia się nieco ponad powierzchnią ziemi, oddychania pełną piersią – wszystko to przy użyciu możliwie prostych rozwiązań.

Jak stworzyć wnętrza w stylu hampton?

Przede wszystkim warto oprzeć się na podstawowej dla niego palecie kolorystycznej. Zawiera ona zgaszoną biel, wszelkie odcienie szarości, cyjan, szarawe, zgaszone błękity. Nie ma tutaj ostrych i agresywnych, ani nazbyt ciemnych barw. Błękity, szarości i biele są równoważone stonowanymi brązami. W zasadzie, paletę kolorystyczną charakteryzującą wnętrza w stylu hampton można nazwać dość monotonną, wyciszającą, spokojną. We wnętrzach utrzymanych w tym stylu zawsze jest dużo światła, przestrzeni i naturalnych ozdób, wykonanych często z muszli, roślin, wikliny. Duże, miękkie kanapy i fotele z pikowanymi obiciami zapraszają od odpoczynku, a lampy z jasnymi abażurami rozświetlają dodatkowo pomieszczenia. Styl hampton to także ciemne drewno i nadające wyrazistość wzory w paski czy kratę. Pięknego charakteru nadają mieszkaniom wysokie okna, od podłogi aż po sufit – warto zawiesić w nich zwiewne zasłonki i firany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Meble dla dziewczynki, czyli meble ładne

Kiedy kupujemy meble dla dziewczynki, wcale nie musimy w jakiś specjalny sposób zmieniać naszych planów zakupowych. Dzieci są zdecydowanie mniej...

Zamknij