Home » Aranżacja ogrodu » Jak wybrać farbę podkładową do metalu?

Jak wybrać farbę podkładową do metalu?

Jak wybrać farbę podkładową do metalu?

Jak wybrać farbę podkładową do metalu?Przedmioty metalowe można wykorzystywać latami i nie zmienią swoich pierwotnych właściwości czy kształtu.

Szkodzi im jednak wilgoć, dlatego trzeba zadbać o ich zabezpieczenie przed destrukcyjnym wpływem wody. Do tego celu wykorzystywane są farby podkładowe antykorozyjne.

Cel zastosowania farby podkładowej

Podkład antykorozyjny do metalu jest warstwą zabezpieczającą przy malowaniu przedmiotów metalowych. Właściwy dobór podkładu jest tak samo ważny, jak odpowiednie jego nakładanie. W ten sposób można nie tylko zapewnić trwałość przedmiotom wykonanym z metalu, ale i niezmiennie estetyczny wygląd.
Zasadniczo podkład służy do zwiększania przyczepności kolejnych powłok. Farby podkładowe nakłada się bardzo cienką warstwą, co wystarczy, aby zapewnić metalowi dobrą ochroną przed korozją. Podkłady antykorozyjne do metalu zapobiegają skutecznie przedostawaniu się wilgoci do warstwy metalicznej, a dzięki nim ostateczna powłoka staje się trwalsza.
Warto podkreślić, że farby podkładowe do metalu nie mają zbyt wielu wariantów kolorystycznych, a większość typowych farb wykańczających do metalu charakteryzuje się doskonałą własnością kryjącą. Dlatego farba podkładowa może ostatecznie tylko rozjaśnić lub przyciemnić ostateczną powłokę i zmienić nieznacznie wygląd metalowego przedmiotu.

Jak nakładać farbę podkładową?

Podkład antykorozyjny do metalu powinien być stosowany po nałożeniu na metal farby gruntującej. Jedynie wtedy, gdy farba podkładowa ma silne właściwości antykorozyjne, można ją nałożyć na metal nawet w sytuacji, gdy widoczne są na nim pierwsze ogniska rdzy. Da się bowiem je usunąć i spełnić równocześnie funkcję podkładu gruntującego.
Zaleca się nakładanie dwóch warstw typowych farb podkładowych, ponieważ pierwsza spełni wtedy rolę gruntu, a druga podkładu. Większość podkładów antykorozyjnych do metalu to farby jednoskładnikowe, wyprodukowane na bazie alkilowej lub chlorokauczukowej. W miejscach narażonych na korozję w wysokim stopniu, a więc m.in. w warunkach zwiększonego zasolenia, zaleca się zastosowanie podkładu o zwiększonej zawartości fosforanu cynku, czyli substancji o silnym działaniu antykorozyjnym.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Styl hampton – czym się charakteryzuje?
Styl hampton – czym się charakteryzuje?

Cechą, która łączy modne w ostatnim czasie style aranżacji wnętrz jest łagodność kolorów, oszczędność środków. Wśród licznych trendów w wystroju...

Zamknij