Home » Aranżacja salonu » Najlepsze kolory do salonu – czyli o malowaniu ścian

Najlepsze kolory do salonu – czyli o malowaniu ścian

Najlepsze kolory do salonu – czyli o malowaniu ścian

Najlepsze kolory do salonu – czyli o malowaniu ścian

Salon jest istotną częścią każdego domu czy mieszkania. Spotykają się w nim domownicy, by spędzić wspólnie czas. To właśnie tam jednak również zaprasza się gości – czy to tych najbliższych (rodzina, przyjaciele), czy tych dopiero co poznanych.

Z uwagi na fakt, że salon musi być wygodny, ale musi pełnić również funkcję reprezentacyjną, niektórzy mają trudności w jego właściwej aranżacji. Ja połączyć funkcjonalność z atrakcyjnością?

I jakich użyć kolorów, by uzyskać taki efekt?

Z jednej strony aranżacja salonu musi być taka, by pobudzała do działania – nie można wiec raczej używać kolorów nudnych, bo gdy zalegniemy na kanapie, to nic nam się już nie będzie chciało. Z drugiej jednak strony nie powinniśmy używać kolorów zbyt mocnych – chyba że na jednej ze ścian lub dwóch z nich. Jeśli użyjemy takich barw, które będą niepokoić, denerwować, to w takim salonie nie odpoczniemy, a odwiedzający nie będą się w nim czuli dobrze. Co więc będzie najlepsze?
Po pierwsze, warto powiedzieć sobie wprost, że białe ściany w salonie to nie jest raczej dobry pomysł. Sprawdzą się ewentualnie wówczas, gdy urządzamy wnętrze na przykład w stylu skandynawskim – w przeciwnym wypadku mogą prezentować się zbyt nudno i po prostu wpędzać w depresję. Jeśli ściany w salonie będą białe, to musimy jakoś ożywić przestrzeń dodatkami, żeby wszystko było w równowadze.

Jakie więc kolory będą najlepsze?

Żeby przestrzeń prezentowała się ciepło i przytulnie dobrze jest użyć beżu, albo gaszonej żółci. Sprawdza się również zieleń, która wycisza. W wielu salonach można również znaleźć brązy i błękity – to zresztą modne obecnie kolory, jako że używa się w tym roku barw natury. Warto jednak silniej zaakcentować jedną ścianę, na przykład zestawić delikatny szary z mocną czerwienią. Gdy na jej tle coś ustawimy – na przykład zieloną roślinę, czy białą rzeźbę – uzyskamy ciekawą kompozycję.

Jakich kolorów raczej nie używać? Jeśli salon jest mały, unikajmy barw ciężkich i depresyjnych – fioletu, granatu czy czerni. Nie są zresztą przystosowane do umieszczenia na wszystkich ścianach – jeśli już to na jednej.

Przeczytaj też: https://www.dulux.pl/pl/inspiracje/pomysy-na-modny-salon

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać farbę podkładową do metalu?
Jak wybrać farbę podkładową do metalu?

Przedmioty metalowe można wykorzystywać latami i nie zmienią swoich pierwotnych właściwości czy kształtu.

Zamknij