Barn doors – wszystko co musisz wiedzieć o tych drzwiach

Barn doors to po prostu drzwi ze stodoły, które spotykane są zwłaszcza w estetyce rustykalnej. Ale czy tylko w takich wnętrzach się sprawdzą? Postaramy omówić się ich specyfikację oraz zastosowanie niezwykle popularnych w ostatnim czasie drzwi.

Drzwi ze stodoły w naszym domu

Estetyka rustykalna, która nawiązuje do wystroju wiejskich domów, zyskuje coraz większa popularność. Wraz z modą na sielskie posiadłości, w naszych wnętrzach pojawiły się niezwykle efektowne barn doors. Barn doors są to drzwi przesuwane, które niegdyś można było spotkać po prostu w stodołach. Stanowią one podstawowy element takiej aranżacji. Ale czy sprawdzą się one jedynie w takich wnętrzach utrzymanych w wiejskim stylu? Podpowiadamy!

Czym charakteryzują się barn doors?

Efektowne, solidne, zbite ze starych desek – to po prostu barn doors. Swoim wyglądam przypominają masywne i potężne wrota, którymi kiedyś najzwyczajniej zamykano stodoły. Dziś jednak, w związku z panującą na nie modą, możemy cieszyć się ich różnorodnością i z powodzeniem wybierać wśród wielu modeli, wymiarów i zadbać o pełną personalizację. Co więcej – wydawać by się mogło, ze pasują one jedynie do przestronnych wnętrz i dużych przestrzeni. Jednak nic bardziej mylnego – sprawdzą się także w niewielkich pomieszczeniach. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim sposób otwierania – zawieszone na prowadnicy, przesuwają się. Cały ten system może nawiązywać do stylu rustykalnego lub zupełnie przeciwnie – doskonale oddaje popularny styl minimalistyczny.

Barn doors to rozwiązanie, które ma w sobie wiele uroku i jest niezwykle efektowne. Decydują się na takie rozwiązanie w naszych wnętrzach możemy spodziewać się spektakularnego efektu i wprowadzenia niepowtarzalnego klimatu. Śmiało możemy przyznać, że to coś więcej niż drzwi – to także element dekoracyjny i niezwykle funkcjonalny. Dzięki temu, jak się otwierają, stanowią niezwykle praktyczny element wnętrz, przez co sprawdzą się w wąskich przejściach i niewielkich pomieszczeniach, w których klasyczne, skrzydłowe drzwi zajmowałyby zbyt dużo miejsca.

Dodatkową zaletą takich drzwi jest ich niezwykła odporność na przeciągi – one po prostu nie trzaskają i są w pełni bezpieczne w użytkowaniu.

Rustykalny klimat

Barn doors, czyli duże przesuwane drzwi to element, który bez wątpienia kojarzy się ze stylem rustykalnym. Nie zapominajmy jednak, ze konkretny styl może stanowić po prostu motyw przewodni i w dowolny sposób możliwe jest modyfikowanie go. Współczesne aranżacje to po prostu przenikanie się kilku styli wnętrzarskich. Dzięki stylom hybrydowym możemy decydować się na dowolne połączenia. Dlatego też barn doors, które kojarzą się głownie z wiejskim i sielskim klimatem, z powodzeniem znajdą miejsce także w innych, nowoczesnych wnętrzach.

Aranżacja skandynawska

Styl skandynawski bez wątpienia stanowi jeden z najpopularniejszych trendów w aktualnej aranżacji wnętrz. I trudno się temu dziwić – wnętrza, w których dominuje ten styl są przytulne, jasne i jednocześnie funkcjonalne. Naturalne materiały oraz drewno tworzą wspaniałe połączenie, które czynią przestrzeń naprawdę piękną. Styl skandynawski to również funkcjonalność i użyteczność. Czy zatem barn doors sprawdzą się w takiej aranżacji? Jak najbardziej! Białe drzwi przesuwane doskonale dopełnią takie wnętrze, tworząc przytulną przestrzeń. Co więcej- będą doskonałym dodatkiem, który zdominuje całe pomieszczenie.

Wedle naszych oczekiwań

Poza tym przesuwane drzwi możemy zmatowić w dowolnym kolorze. Styl urban jungle również polubi takie rozwiązania. Osoby, które lubią otaczać się roślinami i najlepiej czują wśród zieleni, z powodzeniem mogą zamówić barn doors w takim właśnie kolorze.

Jednak miejsca dżungla to nie wszystko. Przesuwane drzwi będą doskonałym dopełnieniem stylu industrialnego, a nawet stylu japandi. Japoński minimalizm jest aktualnie jednym z największych trenów tego roku, dlatego warto bliżej mu się przyjrzeć.

Podsumowanie

Barn doors to popularne rozwiązanie, które z powodzeniem gości zarówno w dużych apartamentach, jak i niedużych kawalerkach. Drzwi przesuwane dają wiele możliwości aranżacyjnych, a także stanowią doskonały i główny element dekoracyjny całego pomieszczenia, a nawet wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *