Dom czy mieszkanie – które z rozwiązań jest dla ciebie właściwe?

Dla wielu osób dom to spełnienie marzeń. Inni zaś nie potrzebują tyle przestrzeni, a tym bardziej nie lubią prac związanych z utrzymaniem domu. Bardzo wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, a niektórzy uważają życie w bloku za mocno ograniczone. Z pewnością nie ma idealnego rozwiązania i każdy z nas ma inne oczekiwania oraz potrzeby. Jeszcze do niedawna mieszkanie łączyło się z mniejszymi kosztami zakupu, w przeciwieństwie do domu, aczkolwiek z powodzeniem można znaleźć apartament w bloku właśnie w cenie domu. Co prawda wiele osób ma jasno określone preferencje, ale część nadal zastanawia się, czy chce kupić własną nieruchomość w postaci domu, czy zainwestować w mieszkanie. Przedstawimy wam zalety i wady tych rozwiązań i być może pomoże Wam to podjąć właściwą decyzję. Zachęcamy do lektury.

Liczy się bilans możliwości

Zakup nieruchomości jest bez wątpienia dużą inwestycją, dla wielu osób na całe życie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, powinniśmy wiedzieć na co możemy liczyć oraz czego się spodziewać. Ponadto sami powinniśmy ocenić na ile możemy sobie pozwolić. W tym momencie bardzo wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie, czy chce mieszkać w domu czy być może zdecyduje się na zakup mieszkania. Na tym jednak sprawa się nie kończy, gdyż nieruchomości możemy zakupić z rynku wtórnego lub nowe. Ponadto pozostaje problem lokalizacji – w mieście, a może poza nim. To jedynie szczątkowy pytania, które nasuwają się podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości. Jednak decydując się na własne lokum, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników, do których zaliczyć możemy możliwości finansowe, warunki lokalowe, koszty eksploatacji i lokalizację. Dzięki temu, jeżeli dokonamy właściwego bilansu i realnie ocenimy naszą sytuację finansową oraz oczekiwania, będziemy mogli podjąć decyzję, jaką nieruchomość zakupimy. Jeżeli Jednak nadal stoicie przed dylematem, czy chcecie mieszkać w domu czy w mieszkaniu, postaramy się przedstawić zalety i wady tych rozwiązań.

Zalety i wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku węgiel z pewnością dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą poświęcać swojej ilości czasu na wykonywanie różnorodnych prac związanych z domem i pielęgnacją jego otoczenia. Dom jednorodzinny to przede wszystkim nieustająca troska i reagowanie na wszelkie usterki, a bardzo często również – nawet prosty – regularny pracę w obrocie. Mieszkania w bloku jest zdecydowanie mniej pracochłonnym rozwiązaniem. Nie wymaga ono dbania o posesję w, martwienia się o opał czy ewentualne ogrzewanie, odprowadzania ścieków czy odbiór śmieci. Te najważniejsze kwestie są po prostu zawarta w ponoszonych opłatach, a o ewentualne porządki w całym budynku mieszkalnym dba również zarządca i osoby sprzątające.

Zaletą jest również fakt, że na rynku znajdziemy swoją dostępność tego typu nieruchomości. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania, oferta będzie bardzo szeroka. Z powodzeniem możemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego, położone w niemal dowolnej lokalizacji, a także w budynkach o zróżnicowanym standardzie. Wystarczy tak naprawdę przejrzeć oferty, wybrać region wyselekcjonować mieszkania pod względem parametrów dobra z powodzeniem znajdziemy szeroki wybór mieszkań o różnych powierzchniach, w dowolnym niemal układzie pomieszczeń, czy standardzie wykończenia. Prędzej czy później znajdzie się taki lokal, który przypadnie każdemu do gustu.

Mieszkania w bloku to jednak nie tylko i wyłącznie zalety, ale również wady. Wielu osobom może przeszkadzać brak ogrodu czy dodatkowej przestrzeni na świeżym powietrzu. W porównaniu z domem niektóre mieszkania mogą się wydawać rzecz jasna małe. W mieszkaniu musimy się również liczyć z mniejszą prywatnością poszczególnych domowników. Ponadto tutaj też bywa również głośniej. Co więcej, w przypadku mieszkania, musimy liczyć się z hałasem dobiegającym z podwórza, ruchliwą ulica czy innymi codziennymi odgłosami.

Zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Z pewnością znajdzie się spore grono osób, dla których dom jednorodzinny zdaje się być jedynym słusznym rozwiązaniem do stworzenia własnej przestrzeni życiowej. To właśnie w domu możemy liczyć na większą swobodę, przestrzeń oraz prywatność. W domu z powodzeniem możemy zdecydować się na posiadanie zwierzaka, której nie będzie wymagał częstych spacerów – w przypadku kiedy mamy do mnie ze swoim ogrodem – co w bloku często bywa swoim utrudnienia. Większy metraż to także miejsce na dodatkowe życzenia, które potrafią znacznie podnieść jakość i komfort życia. Zaliczyć możemy do nich na przykład garderoby, pralnie, spiżarnie, czy nawet warsztaty. Dom to także własny garaż i miejsce do przechowywania rowerów czy wózka dziecięcego.

Osoby, które uwielbiają pracę na działce, z pewnością docenią ogród otaczający dom. Latem może on stanowić swoiste przedłużenie domu z powodzeniem możemy z nim swobodnie spędzać wolny czas, nie obawiając się sąsiadów czy ciekawskich spojrzeń. Ponadto w ogrodzie możemy zorganizować różnego rodzaju imprezę bez zważenia na liczbę gości. Dom jednorodzinny zazwyczaj staje się wyborem osób które są zmęczone miejskim zgiełkiem i szukają spokoju oraz wyciszenia.

Oprócz wspomnianych zalet, znajdziemy również sporo wad mieszkania w domu. Ciężko znaleźć dom centrum miasta, który będzie w przystępnej cenie. Ponadto musimy leczyć się z tym, że budynek, jak i jego otoczenie wymaga od nas stałej pracy i zaangażowania. Nie możemy zapominać o ogrodzie latem, czy o odśnieżaniu zimą. Ponadto sprzątanie dużego budynku potrafi być naprawdę czasochłonne.

Mieszkając w domu musimy się również liczyć z większymi wydatkami przeznaczonymi na utrzymanie czy związanymi z kosztami eksploatacyjnymi. Do tego ja za jakiś czas konieczna będzie naprawa dachu, rynien, instalacji, ogrodzenia i tak dalej. Ponadto mieszkanie w domu bardzo często wiąże się z koniecznością codziennych dojazdu do pracy oraz odwożenia dzieci do szkoły, co generuje dodatkowe koszty na benzynę oraz zmusza do gospodarowania większej ilości czasu. Niektóre osoby mogą czuć się w domu również chyba opracowane, mieszkając daleko od atrakcji kulturalnych czy różnego rodzaju rozrywek. Niekiedy wyjazd do miasta stanowi niemałą wyprawy. Co więcej mieszkania w domu na wsi nierzadko wiąże się z różnymi odgłosami czy zapachami. Warto również pamiętać o tym, że życie z sąsiadami nie zawsze przebiega sielankowo.

Podsumowanie Z pewnością podjęcia ostatecznej decyzji nie jest zadaniem łatwym, ale mamy nadzieję, że aspekty, który wykazaliśmy w naszym tekście wspomogą wasze rozważania i pomogą zdecydować. Warto jednak dać sobie czas do namysłu, by nie żałować podjętej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *