Dla bardzo wielu osób pokój przechodni to przestrzeń zupełnie niepraktyczne. W rzeczywistości i przy odrobinie wysiłku możemy stworzyć naprawdę funkcjonalne wnętrze, które będzie praktyczne oraz przyjemne pod względem estetycznym. Czy zatem wykorzystanie pokoju przejściowego jest w stu procentach możliwe? Jak oddzielić pokój przechodni od innych pomieszczeń? Podpowiemy na czym należy się skupić podczas urządzania pokoju przejściowego. Zachęcamy do lektury.
Czym właściwie jest pokój przechodni?
Ciężko tak naprawdę o konkretną definicję, czym jest pokój przejściowy, gdyż nie jest on ani standardowym pokojem, ani również korytarzem. Jest po prostu przestrzenią wypełnioną meblami, przez którą po prostu przechodzimy, by dotrzeć do innego pokoju lub po prostu innych pomieszczeń. Jeżeli posiadamy mieszkanie z takim właśnie pokojem z powodzeniem możemy go urządzić tak, by był praktyczny. W nowoczesnym budownictwie bardzo często takich rozwiązań się już nie stosuje. Pokoje przechodnie popularne były w przedwojennych kamienicach a także w blokach z wielkiej płyty. Aktualnie tak naprawdę na podobnej zasadzie w nowoczesnych blokach możemy spotkać po prostu salony z aneksem kuchennym czy pokoje z aneksem kuchennym. Oznacza to więc, żeby dojść do kuchni, musimy po prostu przejść przez salon. Chociaż nie jest to do końca takie rozwiązanie, jakie spotykamy w mieszkaniach z pokojami przechodnimi.
Jakie są zalety pokoju przechodniego?
Z pewnością pokój przechodni ma swoje wady, gdyż nie zapewni on żadnej prywatności, a tym samym często jest mniej ustawny niż inne klasyczne pokoje z jednymi drzwiami. Jednak w takim rozwiązaniu, jakim jest pokój przechodni, z powodzeniem możemy dopatrzeć się również wielu zalet. Między innymi zyskujemy więcej przestrzeni do przechowywania. Pokój przechodni zatem możemy potraktować jak nieco większe korytarz i zamontować tam bardzo dużą szafę do przechowywania ubrań, pościeli, ręczników czy dowolnych innych drobiazgów. pokój przechodni to także dodatkowa przestrzeń, której nam bardzo często brakuje. Z powodzeniem może on pełnić funkcję domowego biura, czy nawet być miejscem na biblioteczkę. Pokój przechodni możemy również wykorzystać zupełnie inaczej a mianowicie może on nam zapewnić lepsze warunki do przyjmowania gości. Co powiecie na to, by urządzić tam jadalnię i bufet dla gości?
Jak urządzić pokój przechodni?
Aranżacja pokoju przechodniego powinna przede wszystkim zależeć od naszych potrzeb. Na początek warto zastanowić się nad tym czego brakuje nam w mieszkaniu i jaką przestrzeń możemy zorganizować w tym pomieszczeniu, by jednocześnie uprzyjemnić sobie życie oraz je ułatwić.
Wspomnieliśmy już o tym, że pokój przechodni może stanowić miejsce do pracy. Coraz więcej osób pracuje zdalnie, a tak naprawdę w mieszkaniu niełatwo jest o wydzielenie sobie własnego biura. Miejsce do pracy w pokoju przychodni będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż praca z laptopem na kolanach w salonie. Nawet jeżeli w pokoju przechodnim nie mamy okna, w zupełności wystarczy nam dobre biurko i odpowiednie oświetlenie. W ten sposób nasza praca stanie się bardziej komfortowa i bezpieczna dla oczu.
W pokoju przechodnim możemy także stworzyć w przestrzeń dla naszego dziecka. Z powodzeniem możemy tutaj wydzielić funkcjonalne strefy nawet dla kilku dzieci. Dziecięcy pokój przechodni może również pełnić funkcję bawialni.
W niektórych nawet przypadkach w pokoju przechodnim można zorganizować sypialnie. Teoretycznie jest to pomieszczenie znajdujące się w ciągu komunikacyjnym i nie powinno pełnić funkcję sypialni, ale w niektórych sytuacjach innego wyjścia nie ma.
Ponadto, jeżeli dysponujemy dość dużą przestrzenią w pokoju przechodnim, świetnym pomysłem będzie zorganizowanie tam strefy dziennej. Dostęp do niej będą mieli wszyscy domownicy.
Podsumowanie
Pokój dzienny nierzadko też udaje się nam oddzielić. W tym celu świetnie sprawdzą się to dużym masywne przesuwane drzwi lub lżejsze drzwi szklane z zasłoną. Jeżeli w pokoju przechodnim nie posiadamy żadnych okien. Warto zastanowić się nad półtransparentnymi drzwiami, by do tego pomieszczenia docierało naturalne światło z innych pokoi. Oczywiście wszystko zależy od naszych preferencji potrzeb. Bardzo często również zdarza się tak że pokój przechodni oddzielony jest drzwiami i możliwe jest jego zlikwidowanie. Dzięki temu możemy całkowicie zmienić układ mieszkania, wyburzyć z ściany i tym samym stworzyć duże otwarte wnętrze. Tak przygotowane pomieszczenie możemy zaaranżować w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Jednak to od czego niewątpliwie warto zacząć, to szukanie możliwie najprostszych rozwiązań.